Wokół prostowania keratynowego narosło sporo mitów. W Internecie można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji, które wprowadzają czytelników w błąd i niepotrzebnie powstrzymują przed zapisaniem się na keratynę. W niniejszym artykule chcemy przekazać Wam najważniejsze informacje dotyczące keratynowego zabiegu na włosy. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest keratynowe prostowanie włosów, po co się je robi i komu szczególnie poleca, zapraszamy do lektury.
Czym jest keratyna?
Zacznijmy od podstaw. Keratyna jest białkiem naturalnie występującym w organizmie ludzkim. Stanowi budulec włosów, paznokci i naskórka. Dzięki zawartości siarki keratyna ma postać łańcuchową ‒ przez to włosy są sprężyste i dość odporne na uszkodzenia. To właśnie wiązania siarczkowe, zawarte w keratynie, decydują między innymi o tym, czy mamy włosy proste czy kręcone. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak keratyna działa na włosy.
Co daje keratyna?
Sama keratyna, a ściślej rzecz ujmując, wiązania siarczkowe w niej zawarte, wpływają na to, jak mocne są nasze włosy. Niedobór keratyny skutkuje rozdwajaniem końcówek, zwiększoną łamliwością, a w konsekwencji ‒ nadmiernym wypadaniem włosów.
W połączeniu z innymi składnikami, zawartymi w kosmetykach do keratynowego wygładzania włosów, keratyna zyskuje dodatkowe właściwości. Czego zatem możesz się spodziewać? Co robi keratyna dla Twoich włosów?
- głęboko nawilża;
- odżywia;
- regeneruje;
- wzmacnia;
- dodaje objętości;
- eliminuje puszenie;
- przywraca naturalny blask;
- chroni przed wysuszaniem oraz czynnikami zewnętrznymi (takimi jak niekorzystne warunki atmosferyczne czy chemia zawarta w kosmetykach do pielęgnacji);
- ułatwia stylizację;
- poprawia stan skóry głowy;
- nadaje zdrowy i piękny wygląd.
Zabieg keratynowy na włosy ‒ dlaczego warto?
Wbrew powszechnej opinii keratyna to nie tylko trwałe prostowanie włosów. To kompleksowy, profesjonalny zabieg, który ‒ jak wykazano powyżej ‒ nie tylko korzystnie wpływa na wygląd włosów, ale przede wszystkim wyraźnie poprawia ich kondycję i eliminuje wiele z częstych problemów, na które skarżą się klientki salonów fryzjerskich.
Profesjonalne prostowanie włosów u fryzjera z wykorzystaniem keratyny jest dla Ciebie, jeśli:
- Twoje włosy są suche i zniszczone po zabiegach chemicznych;
- masz cienkie włosy i chciałabyś dodać im nieco objętości;
- chciałabyś, żeby Twoje włosy lepiej się układały, bo masz kłopoty z ich codzienną stylizacją;
- Twoje włosy puszą się;
- Twoim problemem są łamliwe, rozdwajające się końcówki;
- stale narażasz włosy na szkodliwe warunki, na przykład z powodu wykonywanej pracy albo częstych podróży;
- zależy Ci na pięknych, zdrowych włosach.
Rekomendacją wielu fryzjerów i stylistów jest właśnie prostowanie włosów keratyną. Opinie osób, które skorzystały z zabiegu, mówią zresztą same za siebie. Kobiety (bo to one przede wszystkim decydują się na trwałe prostowanie włosów), doceniają nie tylko efekt wizualny, ale też korzyści związane z poprawą kondycji włosów i skóry głowy.
Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?
Znamy już korzyści z tak zwanego prostowania włosów na stałe. Wiemy, dlaczego warto skorzystać z zabiegu. Czas prześledzić proces keratynowego prostowania włosów krok po kroku, aby przekonać się na czym polega zabieg i czego można spodziewać się podczas wizyty w salonie.
- Umycie głowy specjalnym szamponem oczyszczającym.
- Dokładne wysuszenie włosów.
- Precyzyjne wydzielenie pasm.
- Równomierne nałożenie keratyny.
- Pozostawienie keratyny na włosach przez wskazany przez specjalistę czas.
- Ponowne wysuszenie włosów.
- Użycie profesjonalnej prostownicy fryzjerskiej w celu wniknięcia keratyny głęboko w strukturę włosa.
Jak przygotować włosy do keratynowego prostowania?
Osoby, chcące skorzystać z prostowania keratyną, często pytają o to, czy myć włosy przed fryzjerem, czy mogą być ufarbowane albo po zabiegu trwałej ondulacji, czy bezpośrednio przed zabiegiem włosy można związać w kucyk, i tak dalej. Prostowanie keratyną nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań do zabiegu. Dobrze jest minimum dwa tygodnie wcześniej zrezygnować z farbowania włosów, a jeśli masz możliwość, w dniu zabiegu pozostaw je rozpuszczone.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy myć włosy przed keratynowym prostowaniem albo nurtuje Cię jakaś inna kwestia, najlepiej, jeśli podczas umawiania się na wizytę zapytasz o to swojego fryzjera.
Ile trwa prostowanie keratynowe?
Przygotuj się na to, że spędzisz w salonie fryzjerskim trochę czasu. Powyżej wypisaliśmy w punktach kolejne etapy zabiegu i ‒ jak widać ‒ jest ich sporo. Prostowanie włosów na stałe wymaga precyzji, pośpiech zdecydowanie nie jest tutaj wskazany. Od dwóch do nawet pięciu godzin ‒ oto odpowiedź na pytanie, ile trwa keratynowe prostowanie włosów u fryzjera. Wiele zależy od tego, jak długie i gęste masz włosy. Zabieg na krótkiej fryzurze zajmie oczywiście mniej czasu niż trwałe prostowanie długich i gęstych loków. Najlepiej potraktować ten pobyt w salonie jako czas dla siebie, odprężyć się i cierpliwie czekać na efekty. Warto!
Włosy po keratynie ‒ czego możesz się spodziewać?
Jak właściwie wyglądają włosy po keratynowym prostowaniu? Efekty po miesiącu są takie same czy zgoła inne niż bezpośrednio po zabiegu? Rezultat będzie oczywiście u każdego nieco inny, ale z pewnością możesz spodziewać się lśniących i gładkich włosów. Zniknie efekt puszenia się, zaobserwujesz wyraźną poprawę, jeśli chodzi o układanie się fryzury.
Zapytaj w salonie, czy mają do wglądu zdjęcia efektów keratynowego prostowania włosów przed i po zabiegu. Jeśli nie, bez trudu znajdziesz przykłady w Internecie.
Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?
W pewnym stopniu od Ciebie zależy, jak długo utrzyma się efekt zabiegu. Przy właściwej pielęgnacji możesz cieszyć się rezultatem nawet przez sześć miesięcy. Jak zatem dbać o włosy po keratynowym prostowaniu, by nie zaprzepaścić efektu?
Niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalne kosmetyki do pielęgnacji włosów po keratynowym prostowaniu. Odpowiedni szampon i odżywka są tutaj kluczowe, tak samo jak zdrowe nawyki związane z myciem i suszeniem włosów. Dobrze jest używać wysokiej jakości szczotki, nie wycierać włosów ręcznikiem, zatroszczyć się także o jakość suszarki, której używamy. Nie poleca się spać z mokrymi włosami. Należy też zwrócić uwagę, aby kosmetyków używać zgodnie z przeznaczeniem, na przykład odżywkę trzymać na włosach nie dłużej niż czas wskazany przez producenta na opakowaniu.
Pierwsze mycie włosów po keratynowym prostowaniu
Stosuj się do wskazówek udzielonych przez fryzjera. Profesjonalista dokładnie wytłumaczy Ci, jak dbać o włosy po keratynie. Pierwsze mycie po zabiegu, tak samo jak kolejne, powinny odbyć się już z zastosowaniem specjalnego szamponu. Pierwsze mycie po zabiegu powinno odbyć się w okresie od 12 do 24 godzin po jego wykonaniu, przy czym optymalnym czasem jest 20-24 godziny.
Pamiętaj, że tylko doświadczony fryzjer jest w stanie ocenić, kiedy łuska włosa jest wystarczająco otwarta, co jest kluczowe dla skuteczności zabiegu i właściwego wnikania keratyny w strukturę włosa.
Jak suszyć włosy po keratynowym prostowaniu?
Przede wszystkim dokładnie, czyli do sucha. Tak zwane „podsuszenie” jest niewystarczające, a już najgorszym pomysłem jest położenie się do łóżka z wilgotną głową. Narażamy wówczas włosy na łamanie się i przyczyniamy się do niszczenia efektów prostowania keratyną. Do suszenia najlepiej stosować dobrej jakości suszarkę, ustawioną na średnią moc, w rozsądnej odległości od głowy. Dmuchając na włosy, starajmy się przeczesywać je z góry na dół i unikać suszenia „pod włos”. Osoby, które skorzystały z zabiegu, chwalą sobie fakt, że suszenie włosów po keratynie, jak i cała stylizacja fryzury, zajmują o wiele mniej czasu.
Przeciwwskazania do keratynowego prostowania włosów
Czy każdy może zapisać się na zabieg? Odradza się stosowanie keratyny u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem może być także nadwrażliwość na którąś z substancji zawartych w kosmetykach do trwałego prostowania włosów czy stan zapalny skóry. Odczekaj, jeśli w ciągu ostatnich dwóch tygodni miałaś wykonywaną koloryzację albo trwałą ondulację. Prostowania na stałe nie poleca się też osobom z bardzo zniszczonymi, kruchymi włosami. Lepiej będzie najpierw zatroszczyć się o ich odbudowę, a dopiero potem zdecydować się na zabieg.
Keratynowe prostowanie włosów ‒ skutki uboczne
Znamy już pozytywne rezultaty prostowania włosów keratyną. A co ze skutkami ubocznymi?
Tłuste włosy po keratynie to jedna z opinii, jakie możemy spotkać. W rzeczywistości włosy nie są przetłuszczone, ale wyjątkowa gładkość może powodować takie wrażenie u kogoś, kto jest nieprzyzwyczajony do lśniącej, niepuszącej się fryzury.
„Spalone” włosy to kolejny potencjalny koszmar o keratynowym prostowaniu. Niewłaściwie wykonany zabieg może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zniszczyć włosy zamiast przyczynić się do ich odbudowy. Dlatego tak ważne jest użycie odpowiednich kosmetyków oraz oddanie włosów w ręce specjalisty i stosowanie się do jego zaleceń po zabiegu.
Pamiętaj, że podstawą jest wybór dobrego salonu fryzjerskiego. Takiego, w którym stosuje się wysokiej jakości, bezpieczne produkty i w którym możesz liczyć na fachową poradę zarówno w kwestii samego zabiegu, jak i pielęgnacji włosów po.
A co, jeśli włosy po keratynie nie są proste? To ważne, żebyś przed zabiegiem dokładnie zapoznała się z jego przebiegiem oraz porozmawiała z fryzjerem o efektach, jakich możesz się spodziewać. Jeśli masz bardzo mocno kręcone loki, rezultat może być nieco inny niż u koleżanki z naturalnie prostymi lub lekko pofalowanymi włosami. Najważniejsze działanie keratyny to głęboka odbudowa, idealnie wyprostowane włosy to efekt, który otrzymujemy niejako przy okazji i warto zdawać sobie z tego sprawę, żeby po zabiegu uniknąć rozczarowań.
Keratynowe prostowanie włosów w domu ‒ to zły pomysł!
Przeglądając keratyny do prostowania włosów, dostępne w naszej hurtowni fryzjerskiej Glamry, łatwo zauważysz, że posiadają dopisek: tylko dla profesjonalistów. To dlatego, że absolutnie odradzamy prostowanie keratynowe w domu. Wielokrotnie zaznaczyliśmy, że czynność ta wymaga doskonałej precyzji, wiedzy, starannie dobranych kosmetyków oraz doświadczenia.
Chociaż w Internecie bez trudu znajdziesz tutoriale, jak nałożyć keratynę w domu, zrezygnuj z tego pomysłu i umów się na profesjonalny zabieg w dobrym salonie fryzjerskim. Zyskasz wówczas gwarancję prawidłowo przeprowadzonego prostowania i nie narazisz włosów na szkodliwe skutki uboczne. Lepiej nie robić swoim włosom krzywdy i otoczyć je profesjonalną opieką, na jaką zasługują.
Keratynowe prostowanie włosów ‒ cena
Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów u fryzjera? Cena będzie oczywiście zależna od konkretnego salonu, a wpływać na nią będzie chociażby jego lokalizacja czy renoma. Cena zabiegu keratynowego na włosy to zwykle kilkaset złotych. Nieco mniej zapłacą klientki z krótką fryzurą, trochę drożej będzie dla osób o długich i gęstych lokach. Koszt keratynowego prostowania włosów najlepiej potraktować jako inwestycję w siebie ‒ luksus, na jaki od czasu do czasu można sobie pozwolić nie tylko dla poprawy kondycji włosów, ale też własnego samopoczucia. W końcu im lepiej wyglądamy, tym lepiej czujemy się we własnym ciele, a to przekłada się na polepszenie jakości życia.
Odradzamy szukanie oszczędności i zapisywanie się na keratynę w miejscu, które nie cieszy się dobrymi opiniami klientów. Odradzamy też wybór tańszej, ale ryzykownej opcji trwałego prostowania włosów w domu. To pozorne oszczędności, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.